Antikvariát s jasnými hodnotami

         Člověk občas udělá nečekaná rozhodnutí. Často ani sám neví, že se pro něco rozhodnul a náhle má nové okolnosti na talíři. Stejně tak jsem se i já dostal ke svému antikvariátu jako slepý k houslím. Snil jsem si o tom, že bych ho jednou mohl mít, ale nad tou představou jsem se jen pousmál a mávl rukou. Zatímco jsem se takto usmíval a mával rukou, kdykoliv mi tato myšlenka přišla na mysl, sháněl jsem neustále více a více knih. Přemýšlel jsem nad jejich hodnotou a zjišťoval jsem si ji přes srovnávače cen. Nebylo tomu tak dlouho a byl jsem požádán, abych nacenil knihy ve škole v Kraslicích. Knihy jsem s radostí nacenil a poté jsem čekal spolu s jednou z učitelek na antikváře, který měl o knihy zájem. Velice jsem se na toho muže těšil a částečně i v tichosti doufal, že se třeba něčemu od toho muže přiučím.
         Antikvář přijel a za ohromné množství knih nám nabídl směšný peníz. O některých knihách a jeho záměru s nimi nám dokonce lhal a když jsme mu odmítli vyhovět a knihy za tak nízkou částku dát, utekl. Doslova. Jeho chování mě velice zklamalo. V té době jsem zjistil, jak moc je pro mě důležité, když obchodník jedná se svými zákazníky férově. Ačkoliv je pravda občas bolestivá a můžeme z ní mít strach, je to to nejlepší řešení. Na tuto zkušenost si vzpomenu vždy, když od někoho vykupuji knihy a doufám, že na ni právě pro tento důvod nikdy nezapomenu.
         Knihy jsem sbíral dál a dál až jsem narazil na několik krásných kousků, pro něž jsem nenašel využití. Chtěl jsem je poslat dál. A tak se zrodila myšlenka, že začnu knihy prodávat po internetových bazarech. Postupně jsem se rozrůstal a knihy se mi už nevešly do domu. Od té doby pracuji z garáže a doufám, že se jednoho dne zvětším natolik, že se budu moci dostat do vlastní kamenné prodejny. Později mi došlo, že dám za inzeráty na internetových bazarech více peněz, než bych dal, kdybych si založil vlastní e-shop. A tak se i stalo. Vskutku jako slepý k houslím.

Děkuji za přečtení a doufám, že jsem Vás příliš nenudil.
Bohumil Jan Kuzebauch